Powstała z pasji, odtwarzana latami - rodem z epoki, kiedy nasi przodkowie posługiwali się kamiennymi narzędziami - Mamucia Osada udowadnia, że Podlasie i dolina Biebrzy to nie tylko tradycyjnie rozumiana agroturystyka, ale i niepowtarzalna okazja do odpowiedzi na pytanie o warunki i sposób życia naszych praszczurów. W dodatku umożliwia każdemu możliwość sprawdzenia się w roli archaicznego mieszkańca tych ziem i na własnej skórze zakosztować życia zgodnego z rytmem natury.

 

Poznaj epokę kamienia

 

Szkielet-mamutaMamucia Osada to zrekonstruowana przez gospodarza, z wykształcenia i zamiłowania archeologa oraz zaprzyjaźnionych specjalistów z tej dziedziny siedziba ludzka z okresu paleolitu. Okresu, o którym z racji dziejowej odległości wiemy najmniej, a na większości szkolnych zajęć z historii jest traktowany po macoszemu. Szczególną wartość ma więc dla uczniów, którzy przyjeżdzają tu na zielone szkoły. Wierność pradawnym technikom i pieczołowitość odtworzonej osady została doceniona przez Polską Akademię Nauk, która umieściła go w specjalnie opracowanym przez Instytut Archeologii PAN przewodniku.

 

Położona obok gospodarstwa agroturystycznego, osada jest kompleksem szałasów odtwarzanych ze szczególnym zamiłowaniem do szczegółów, tak, aby każdy odwiedzający (np. uczeń zielonej szkoły) mógł poczuć się jak dawny członek społeczności zbieracko-łowieckiej. Wchodząc na ten teren daleko za nami zostaje świat krzykliwych mediów, informacyjnego szumu i codziennego pędu a otwiera się perspektywa spędzenia kilku dni w rytmie wyznaczanym przez wschody i zachody słońca. Szczególnie niezapomniane wrażenia dają noclegi w osadzie, gdzie przy trzasku płonących polan można okryć się skórami i patrząc w rozgwieżdżone niebo wsłuchiwać się w dźwięki, jakie niesie za sobą powietrze w dolinie Biebrzy.

 

Zobacz i dowiedz się, jak żyli przodkowie

 

O to, aby odwiedzający zapamiętali nie tylko chwile relaksu z dala od z pozoru niezbędnych dobrodziejstw cywilizacji, ale i zyskali wiedzę na temat jak się bez nich obchodzono, dbają zawodowi archeolodzy prowadzący tu zajęcia. Powiedzą, pokażą i nauczą sztuki dawnego życia: tropienia zwierzęcych śladów i polowania za pomocą własnoręcznie wykonanego oszczepu czy łuku, sztuki wytwarzania pierwszych (jak się okaże zadziwiająco czasem skutecznych) narzędzi takich jak wiklinowe kosze i garnki, a także przyrządzania mięsa w prehistorycznej wędzarni.

 

Zarówno dni jak i noclegi spędzone w sąsiedztwie Biebrzy szybko pozwalają uświadomić sobie odwiedzającym osadę, jak wiele można zdziałać używając tylko kamienia, gliny, drewna i ognia. Tego ostatniego rozpalanego oczywiście bez użycia zapalniczki czy zapałek.

 

Zielone szkoły

Zielone-szkoly

Uczniów różnych klas i szkól zapraszamy zarówno do odwiedzin, jak i na kilkudniowe zielone szkoły. Nauka i zabawa w sąsiedztwie Biebrzy, połączona z pobytem w osadzie z epoki kamienia  to okazja do zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności, co zawsze przynosi lepszy efekt, niż nauka w szkolnej ławce. Zielone szkoły w naszej dolinie i osadzie to ciągle urozmaicany program, dostosowany do wieku grupy.

czytaj więcej >

Rozpalimy ogień

Rozpalimy-ogien

Nieodłączną częścią wizyt naszych gości w prehistorycznej Mamuciej Osadzie jest pokaz i nauka rozpalania ognia. Takie dobrodziejstwa jak zapalniczka, zapałki czy nawet dawne krzesiwo były obce naszym przodkom sprzed 10 000 lat, a mimo to umieli sobie poradzić ze skrzesaniem płomienia. Pokażemy i poinstruujemy co należy zrobić, aby wysiłki (często niemałe) nad wznieceniem ognia uwieńczyć sukcesem.

zobacz galerię >

Poznamy oszczepy i sposoby miotania

oszczep

Udowodnimy odwiedzającym nasze gospodarstwo agroturystyczne, że oszczep, choć z pozoru broń prymitywna, potrafi być niezwykle skuteczna. Pokażemy i opowiemy jak nasi najdawniejsi przodkowie z biegiem czasu stopniowo doskonalili zarówno samą broń, jak i techniki łowieckie. Odpowiednio przygotowany i wyważony oszczep ciśnięty przez sprawnego myśliwego potrafił się przebić nawet przez twardą skórę mamuta.

zobacz galerię >

Strzelanie z łuku

strzelanie-z-łuku

Dyscyplina dziś już czysto sportowa była ongiś ważnym źródłem zdobywania pożywienia na tych terenach. Wbrew pozorom strzelanie z łuku nie polega na prostym naciąganiu cięciwy i wypuszczeniu strzały. Podpowiemy jak trzymać odpowiednią postawę, pracować oddechem i precyzyjnie celować. Łucznictwo może stać się świetnym źródłem grupowej rywalizacji, jak i zabawą dla rodziny goszczącej u nas z dziećmi.

zobacz galerię >