Grubo ponad pół setki grup odwiedziło w roku szkolnym 2013/2014 Mamucią Dolinę, aby przekonać się, co oferują organizowane przez nasz zielone szkoły. Biebrza i jej królestwo okazały się obszarem wartym poznania i mamy nadzieję, że jej unikatowy czar na długo zagości w głowach młodych łowców i ich opiekunów. Poniżej zaś można prześledzić relację z wizyty jednej z warszawskich szkół podstawowych, która powinna przybliżyć bardziej naszą ofertę.


Zielona szkoła - dzień pierwszy - Biebrza i prehistoryczna osada


Swój pobyt w dolinie Biebrzy uczniowie zielonej szkoły rozpoczęli od zakwaterowania i zjedzenia pierwszego, wspólnego posiłku. Po obiedzie dowiedzieli się nieco o otoczeniu oraz podstawowych zasadach, których winno się tu przestrzegać. Następnie wszyscy udali się do zrekonstruowanej osady paleolitycznej. Zwiedzając ją mogli dowiedzieć się jak nasi najdalsi przodkowie radzili sobie z przeżyciem w gęsto zalesionym i bagnistym środowisku, poznając przy tym najczęściej używane przez nich narzędzia. Przy czym część prac na nich wykonywali też sami - ucierając zboża na żarnach i próbując rozpalić ogień bez użycia zapałek.
Dzień spędzony na eksploracji osady, tuż po kolacji, został zakończony pokazem slajdów przedstawiających Biebrzę i jej unikalne walory. Towarzyszące obrazom opowieści mają sprawić, że nasze zielone szkoły zaowocują u podopiecznych sporą dozą wiedzy o tych, unikalnych na skalę europejską, terenach.


Zielona szkoła - dzień drugi - poznajemy Biebrzę i najważniejsze miejsca


Drugi dzień poświęcamy głównie na poznanie dwóch historycznych miejsc związanych z doliną Biebrzy - tzw. Polskich Termopil i Twierdzy Osowiec. Po śniadaniu wsiadamy w autokar i ruszamy na zwiedzanie. Uczniowie na miejscu dowiadują się, co zaszło podczas obrony Wizny w 1939 r. i dlaczego postawę ówczesnych polskich żołnierzy można bez przesady porównać do starożytnych 300 Spartan. Z kolei w Osowcu poznajemy dawne, zbudowane jeszcze pod carskim jarzmem fortyfikacje - twierdzę, która do dziś uchodzi za niezdobytą. Drugie śniadanie spożywamy u Króla Biebrzy, zwiedzając przy okazji jego pieczołowicie odtwarzany skansen i słuchając ciekawych historii o tych ziemiach. Późniejszy niż zwykle obiad czeka na nas po powrocie.
Pozostałą część dnia spędzamy w osadzie, gdzie uczniowie zielonej szkoły poznają prehistoryczne sposoby wędzenia mięs oraz uczą się, jak wypiekać proste podpłomyki. Drugi, pełen wrażeń dzień, kończymy tańcami i zabawą przy ognisku w szałasach na terenie osady.


Zielone szkoły - dzień trzeci - poszukiwanie skarbu, strzelanie z łuku, pożegnanie


Medalino-zielone-szkołyPodczas trzeciego, ostatniego już dnia pobytu w Mamuciej Dolinie, uczniowie zielonej szkoły zgodzili się podjąć wyzwanie i wyruszyć na poszukiwanie legendarnego skarbu mamuta. Wedle tutejszych przekazów miał on być ceramicznym garncem pełnym drogocennych dukatów. Przed rozpoczęciem poszukiwań młodzi łowcy wysłuchali kilku cennych wskazówek na temat orientacji w terenie, aby łatwiej znaleźć ukryte po drodze wskazówki mające doprowadzić ich do skarbu.


Aby wprowadzić element zdrowej rywalizacji uczniowie działali w dwóch grupach. Znajdowane wskazówki okazywały się być zagadkami, a drużyna, która rozwiązywała je pierwsza, otrzymywała dodatkowe punkty. Po spenetrowaniu okolicy i odrobinie główkowania okazało się, że skarb zachował się na terenie prehistorycznej osady. Po krótkich przeszukaniach szałasów garniec udało się odnaleźć, a po przeliczeniu zawartości okazało się, że dukatów starczy dla wszystkich - każdy młody łowca zabrał ze sobą po jednym na pamiątkę. Ich uroczyste wręczenie odbywało się w szałasie przy rozpalonym ognisku, gdzie można było się osuszyć i ogrzać, jako że w międzyczasie zaczęło padać.


Na koniec przygody, jeszcze przed obiadem, uczniowie zielonej szkoły wzięli udział w turnieju łuczniczym. Na początku strzelanie z łuku miało charakter eliminacji, po których najlepsza piątka uczestników wyłoniła spośród siebie najlepszego łowczego. Po czym cała grupa udała się na obiad, a po posiłku pożegnała się z doliną Biebrzy.

Agroturystyka

Agroturystyka

Agroturystyka powstała z myślą o tych, którzy cenią sobie wypoczynek z dala od pełnych ludzi, hałaśliwych ze swej natury miast i chcą swój wolny czas poświęcić znalezieniu prawdziwego wytchnienia od codziennego zabiegania. Zarówno Biebrza jak i Podlasie są idealnym miejscem, gdzie można przyjechać zarówno z rodziną, uczniami (zielone szkoły) jak też z pracownikami i klientami, aby zaznać uroków agroturystyki.

czytaj więcej >

Biebrza

Biebrza-z-lotu-ptaka

Takich miejsc jak Biebrza i jej dolina pozostało na świecie naprawdę niewiele. Tysiące lat niezakłóconego ludzką ręką meandrowania dały podstawę do stworzenia unikalnego ekosystemu. Z roku na rok, ciągle dumną i nieokiełznana, Biebrza stała się chlubą regionu, dzięki czemu Podlasie cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów, którzy mimo rosnącej bazy noclegowej (głównie agroturystyka) swój pobyt muszą organizować z odpowiednim wyprzedzeniem.czytaj więcej >

Zielone szkoły i imprezy integracyjne

Imprezy integracyjne i zielone szkoły

Nasza oferta jest dostosowana zarówno dla uczniów najmłodszych jak i starszych klas, które zapraszamy na zielone szkoły oraz firm poszukujących miejsca na ciekawe i niesamowite imprezy integracyjne zarówno z pracownikami, jak i z klientami. Nasze atrakcje związane z Biebrzą i prehistoryczną osadą pozwolą aktywnie spędzić każdy dzień w gościnnych progach naszego gospodarstwa agroturystycznego.

czytaj więcej >